Ömer Koç 2023’ü Övdü, 2024’ü İşaret Etti

TOFAŞ, 2023 faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı. Şirket, geçen yıl finansal açıdan başarılı sonuçlar elde ederken, Ar-Ge’ye yapılan yatırımlarını sürdürdü ve çevresel, sosyal ve yönetimsel performansını sürekli iyileştirmeyi amaçladı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE BAŞARI

Rapora göre, 2023’te otomotiv endüstrisindeki hızlı değişime ve yoğun rekabete rağmen, TOFAŞ sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmalarına devam ederek ekonomik değer yaratmayı ve toplumsal gelişimi desteklemeyi hedefliyor.

SEKTÖRDE LİDERLİK

TOFAŞ, Türkiye’nin binek ve hafif ticari araç pazarında liderliğini beşinci yıla taşıdı. Şirket, 2023’te üretim ve ihracatında önemli başarılar elde ederek sektörde güçlü bir konumunu korudu.

STRATEJİK İŞBİRLİĞİNİN BEKLENTİSİ

Koç Holding ve TOFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Stellantis ile yapılan stratejik iş birliğinin ilgili kuruluşlar tarafından onayını beklediklerini belirtti. Koç “Rekabet Kurumu onayı da dahil olmak üzere, düzenleyici onaylara tabi olan bu işlemin 2024 yılında tamamlanmasını umuyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Bu iş birliği, şirketin geleceğine olan güvenin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Koç, şirketin 2023’te başarılı bir performans sergilediğini aktararak, şunları kaydetti:

’55’inci kuruluş yılını geride bırakan Tofaş, 2023 yılında 7 milyonuncu aracını üretirken, 240 bin adetle ülkemiz otomotiv üretiminin yüzde 16’sını gerçekleştirdi ve 60 bin adetlik ihracat yaptı. Türkiye binek ve hafif ticari araç pazarında yüzde 16,2 pay elde eden Tofaş, Fiat markasıyla sektör liderliğini 5’inci yıla taşırken, tüm markalarımız kayda değer bir pazar büyümesi elde etti. Tofaş, hızla değişen dinamikleri yönetme kabiliyeti, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla geliştirdiği kurumsal yetkinlikleri, istikrarlı yatırımları ve rekabetçiliğiyle geleceğe emin adımlarla yürüyor. Dijital dönüşüm inovasyon, çevik yönetim ve karbon dönüşümü gibi birbirini tamamlayan programlarla yarınlara hazırlanıyor.’

YENİ TEKNOLOJİLER VE BAŞARI

TOFAŞ’ın CEO’su Cengiz Eroldu, şirketin Ar-Ge, dijital dönüşüm ve mobilite hizmetleri alanındaki yatırımlarını vurgulayarak, 2023’te elde edilen başarının altını çizdi. Şirket, sektördeki yeniliklere ayak uydurarak müşterilerine daha iyi hizmet sunmayı hedefliyor.

ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Eroldu ayrıca, TOFAŞ’ın karbon azaltımı hedeflerine dikkat çekerek, şirketin çevresel sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını vurguladı. TOFAŞ, 2030’a kadar karbon azaltımında yüzde 50’lik bir hedef belirlemiş durumda.

SONUÇ

TOFAŞ’ın 2023 faaliyet raporu, şirketin sektördeki liderliğini ve sürdürülebilirlik alanındaki kararlılığını gösteriyor. Yapılan stratejik iş birlikleri ve teknolojik yatırımlar, şirketin geleceğe güvenle bakmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x